استفاده از داده های متا(Metadata) در سالیدورک

اگر از داده های متا(metadata) در سالیدورک استفاده کنید، کار با مدل های سالیدورک راحت تر می شود. در این آموزش، اطلاعات اضافی ذخیره شده بعنوان داده های متا(metadata) در یک مدل را می آموزیم:

1. در فایل های دانلودی، در فصل 6، فایل Chapter 6 – Dials Cover.sldprt را باز کنید؛ یا برای دانلود آن، اینجا کلیک کنید.

 2. با رفتن به آدرس File ➢ Properties، بخش Custom Properties را بررسی کنید. به خصوص، پروپرتی های Thickness و Process را مورد توجه قرار دهید. 

 3. یک پروپرتی سفارشی(custom property) به نام Material از نوع Text و مقدار ABS اضافه کنید. دقت کنید که رابط Custom Property در آدرس File ➢ Properties قرار دارد.

 4. کامنت ها را در این پارت بررسی کنید. توجه کنید که فولدر Comments در بالای FeatureManager قرار دارد. در داخل آن، یک لیست از فیچرهایی وجود دارد که برای آنها یک کامنت ایجاد کرده ایم. 

 5. برای اضافه کردن یک کامنت، بر روی فیچر VarFillet3 راست-کلیک کنید و بر روی بخش Comment بروید و گزینه ی Add Comment را انتخاب کنید. بر روی دکمه ی Date/Time Stamp کلیک کنید و یک کامنت که حاوی کلمه ی Blend است را اضافه کنید.

6. با کلیک کردن بر روی تگ زرد رنگ کوچک در گوشه ی پایین و سمت راست نوار وضعیت(status bar)، تگ های پارت را بررسی کنید؛ و بر روی هر فیچر کلیک کنید و سپس در جعبه ی رابط Tags، دابل کلیک کنید.

7. فیچر Cut-Extrude1 را انتخاب کنید و یک تگ به نام pilar را اضافه کنید.

8. بر روی هر آیتم در FeatureManager راست-کلیک کنید و از گزینه های ظاهر شده، گزینه ی Go To را انتخاب کنید.

9. در جعبه ی مورد نظر مقدار 37 را تایپ کنید و بر روی دکمه ی Find Next کلیک کنید. با انجام این کار، یک فیچر به نام Fillet37 در نزدیکیِ پایینِ درختِ فیچرها، در FeatureManager  رنگی می شود(نشان داده می شود).

10. در Feature Manager بر روی Fillet37 کلیک کنید و ابزار Zoom To Selection را انتخاب کنید. شکل این ابزار، یک ذره بین است که یک علامت مساوی در وسط آن قرار دارد. با انجام این کار، بر روی یک فیلت در یک انتهای پارت زوم می شود. 

11. بر روی یک وجه از Fillet37 راست-کلیک کنید و گزینه ی Go To Feature (In Tree) را انتخاب کنید؛ انتخاب این گزینه باعث می شود در صورت لزوم FeatureManager انتخاب شود و اسکرول شود تا Fillet37 نشان داده شود. این ابزارها، اهمیت و وابستگی نام فیچرها و شکل های هندسی را نشان می دهد.

12. در فیلتری که در بالای  FeatureManager قرار دارد، عبارت Thickness را تایپ کنید. در تصویر 6.30، نتیجه ی این کار نشان داده شده است. به این نکته توجه کنید که نتیجه با چه سرعتی نشان داده می شود. به آیتم داده ی متا(metadata item) که باعث شده است که این فیچر در لیست مورد نظر نشان داده شود توجه کنید؛ برای این کار، نشانگر ماوس را بر روی این فیچر ببرید تا اطلاعات مورد نظر به صورت تول تیپ(tool tip) نشان داده شود.

 

 

(تصویر 6.30 : استفاده از فیلتر FeatureManager برای جستجوی داده های متا)

(تصویر 6.30 : استفاده از فیلتر FeatureManager برای جستجوی داده های متا)

 13. برای اینکه FeatureManager  را به حالت عادی برگردانید، بر روی علامه X در سمت راست فیلتر کلیک کنید. سپس عبارت Pilar را در آن تایپ کنید. حالا عبارت Thermoform را فیلتر کنید.

برای نظردهی، در سایت عضو شوید یا به آن وارد شوید!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال