تبدیل شکل به آبجکت برای حکاکی در کورل

 

ابتدا شکل را کاملا از حالت group خارج می کنیم. یعنی اگر شکل در یک یا چند group قرار دارد، آن را خارج می کنیم.  سپس در حالی که شکل در حالت انتخاب قرار دارد، ضخامت آن را از منوی بالا، برابر با 3pt یا یک مقدار دلخواه قرار می دهیم:

سپس کل شکل را با ابزار pick tool انتخاب می کنیم و از منوی Object گزینه ی Convert Outline to Object  را انتخاب می کنیم. سپس از جعبه رنگ سمت راست، یک بار روی مربع سفیدی که خط قرمز دارد چپ-کلیک می کنیم و سپس یک بار بر روی مربع مشکی، راست-کلیک می کنیم. خواهید دید که شکل به صورت زیر در می آید:

 حالا وقتی که شکل را به فرمت AI اکسپورت کنیم، و این فایل را در نرم افزار RDworks ایمپورت کنیم، شکل ما برای حکاکی دور خطوط بسته آماده نیست. و حکاکی به درستی انجام نمی شود، چون اگر از منوی Config گزینه ی Graph Hatch را انتخاب کنیم و شکل را انتخاب کرده و بر روی یکی از رنگ ها کلیک کنیم، درون خطوط بسته، باید رنگی شود، اما این طور نیست و تقریبا کل شکل برای حکاکی تنظیم می شود، مانند زیر:

 علت این مشکل، این است که چند تا از این شکل گربه، روی همدیگر افتاده اند، و برای حل این مشکل، ابتدا در نرم افزار کورل دراو، با استفاده از ابزار Smart Fill tool درون محیط های بسته را با یک رنگ پر می کنیم(و یا اینکه کافی است شکل را انتخاب کنیم و بر روی یکی از رنگ های سمت راست برنامه راست-کلیک می کنیم، و دیگر لازم نیست مراحل زیر  را انجام دهیم):

سپس وقتی که شکل را در نرم افزار کورل به فرمت AI اکسپورت کنیم و آنگاه باید در نرم افزار RDworks آن را ایمپورت کنیم. حالا باید شکل های روی هم افتاده ی اضافی را حذف کنیم، مانند زیر، روی هرکدام از خطوط دور شکل کلیک می کنیم و آنها را به کنار برده و delete می کنیم:

 حالا اگر شکل اصلی را به یک رنگ در آوریم و گزینه ی حکاکی، یعنی scan را برای آن انتخاب کنیم، به صورت بالا در خواهد آمد و آماده ی حکاکی می شود.


اما با انجام این کار، کادر دور تصویر در RDworks به صورت یک خط برای برش در می آید.

یک راه دیگر نیز وجود دارد. و آن این است که تصویر jpg یا فرمت های دیگر را در داخل کورل وارد کنیم و در جای مناسب قرار دهیم. به مثال زیر توجه کنید. در زیر یک تصویر اسب تک شاخ داریم که می خواهیم بر روی درب یک جعبه حکاکی شود. اما با استفاده از روش های گفته شده در بالا، نمی توانیم این کار را انجام دهیم. بنابراین تصویر را در داخل کورل ایمپورت می کنیم، مانند زیر:

 در تصویر بالا، از قبل، کادر دور جعبه را قفل کرده ایم، برای باز کردن این قفل، می توانید روی کادر کلیک کنید و از منوی Object روی گزینه ی Lock بروید و گزینه ی Unlock را انتخاب کنید. حالا از منوی Window از منوی Dockers گزینه ی Align and Distribute را انتخاب کنید تا کادر سمت راست در تصویر زیر باز شود.

حالا کلیک شیفت(Shift) را پایین نگه دارید و ابتدا شکل تک شاخ و سپس کادر دور جعبه را انتخاب کنید. حالا طبق سمت راست تصویر بالا، بر روی آنچه فلش ها نشان می دهند، کلیک کنید تا شکل ما در وسط کادرها قرار گیرد.

 اما حالا اگر این درب جعبه را انتخاب کنیم و آن را به صورت یک فایل AI اکسپورت کنیم و سپس آن را در نرم افزار RDworks ایمپورت کنیم، شکل ما به صورت زیر در می آید:

 همان طور که مشاهده می کنید، به دور تصویر ما، یک خط برش کشیده شده است. که ما به آن نیازی نداریم. و می خواهیم پس زمینه ی این شکل را حذف کنیم. برای حل این مشکل، به داخل نرم افزار کورل دراو می رویم و تصویر را انتخاب کرده و از منوی Bitmaps منوی Outline Trace و گزینه ی Line Art را انتخاب کنید:

 حالا تنظیم زیر برای فلش قرمز را انتخاب کنید و روی ok کلیک کنید:

 در نرم افزار Rdworks اگر از منوی Config گزینه ی Graph Hatch را فعال کنیم، شکل ما به صورت زیر در می آید:

 

برای نظردهی، در سایت عضو شوید یا به آن وارد شوید!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال