نکاتی در مورد ایجاد شابلون ماندالا در کورل دراو

1. فرض کنید که می خواهیم با استفاده از نرم افزار کورل دراو، یک شابلون ماندالا(به معنی دایره) ایجاد کنیم. برای دانلود طرح این شابلون، می توانیم به سایت freepik برویم و عبارت mandala stencil را جستجو کنیم و یک مورد را انتخاب و دانلود کنیم. برای دانلود شابلون انتخاب شده توسط ما، اینجا کلیک کنید:

 

2. پس از دانلود، فایل را اکسترکت می کنیم تا از حالت فشرده بیرون آید. به احتمال زیاد، یکی از فایل هایی که در درون این پوشه قرار دارد، یک فایل با پسوند ai هست که متعلق به نرم افزار ادوبی ایلوستریتور می باشد. حالا در نرم افزار کورل دراو، با رفتن به منوی File->Open این فایل را انتخاب و باز کنید. تصویر ما به صورت زیر خواهد بود:

3. ابتدا در نوار ابزار بالا، واحدها(unit) را از اینچ(inch) به میلیمتر(milimeter) تبدیل می کنیم:

 4. حالا اگر با ابزار pick tool بر روی سفیدی دور شکل کلیک کنید و درگ کنیم، مشاهده می کنیم که یک کادر محو شده دور شکل وجود دارد که حرکت می کند. این کادر را به سمت بیرون هدایت کرده و با زدن دکمه ی delete حذف می کنیم:

5. حالا برای اینکه بتوانیم فایل را برای برش لیزری آماده کنیم، ابتدا باید خطوط شکل را به صورت hairline تنظیم کنیم. و همچنین باید نقاط توپر را خالی کنیم، برای انجام این کار، با استفاده از ابزار pick tool دور شکل را کاملا انتخاب کنید یا کلید های ترکیبی Ctrl+A را فشار دهید. حالا از جعبه ی Outline Width (در نوار ابزار بالا) گزینه ی hairline را انتخاب کنید.

6. سپس از جعبه ی رنگ سمت راست، بر روی مربع بالایی(none) کلیک کنید تا شکل خالی شود، سپس بر روی مربعِ زیرِ آن، یعنی مربع مشکی، راست-کلیک کنید تا خطوط منحنی به رنگ مشکی درآیند.

 7.  حالا فایل خود را در کورل دراو، با رفتن به منوی File->Save as با نام edit0 ،در همان پوشه ی اکسترکت شده ی دانلودی، ذخیره کنید.

8. حالا اگر با حرکت دادن چرخ ماوس، بر روی گوشه ی سمت راست طرح زوم کنیم، خطوطی را می بینیم که بر روی یکدیگر افتاده اند. این خطوط در تصویر زیر با دایره ی قرمز رنگ مشخص شده اند. برای اینکه بتوانیم این فایل را برای برش لیزری آماده کنیم، باید این خطوط روی هم افتاده را در تمام طرح حذف کنیم.

 


9. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، این خط ها و شکل ها، به صورت دایره یا مربع یا مستطیل ها یا ... هستند و در حال حاضر نمی توانیم اضافی های آنها را ویرایش یا حذف کنیم. یعنی این قابلیت را نداریم که بتوانیم آنها را به اندازه ی دلخواه در بیاوریم و یا خطوط روی هم افتاده را حذف کنیم. زیرا این خطوط به صورت منحنی یا curve نیستند. و به صورت اشکال یکپارچه ای هستند. برای حل این مشکل، با استفاده از چرخ گردان ماوس، روی شکل کوچک نمایی کنید؛ سپس ابزار pick tool را انتخاب کنید و آنگاه کلید های ترکیبی Ctrl+A را فشار دهید تا کل شکل انتخاب شود.

10. حالا از منوی Object روی گزینه ی Convert to cureves کلیک کنید و کمی صبر کنید تا خطوط به منحنی(curve) تبدیل شوند:

11. حالا در همان حال که کل شکل در حالت انتخاب قرار دارد، در نوار ابزار سمت چپ، بر روی ابزار Shape tool کلیک می کنیم، سپس به دور شکل خیمه می زنیم(یعنی دور تا دور شکل را انتخاب می کنیم):

 

 12. حالا از منوی بالای کورل دراو، بر روی گزینه ی Select All Nodes کلیک می کنیم تا تمامی گره های(node) شکل انتخاب شوند:

 

 13. حالا برای اینکه منحنی ها به صورت قابل ویرایش و غیر یکپارچه در آیند، بر روی شکل، راست-کلیک کنید و گزینه ی Break Apart را انتخاب کنید:

 

14. حالا می توانیم با استفاده از ابزار Virtual Segment Delete tool، یا با استفاده از خود ابزار Shape tool،خطوط اضافی روی هم افتاده ی شکل را به راحتی حذف کنیم.  


 15. حالا بر روی شکل زوم کنید. و خط های روی هم افتاده را با استفاده از ابزار Virtual Segment Delete tool حذف کنید. سپس باید نوارهای مستطیلی را به صورت یک مسیر بسته در بیاوریم؛ تا دستگاه لیزر بتواند آنها را برش دهد، برای انجام این کار، در نزدیکیِ برخوردِ یک نوار به دیگر بخش ها، با استفاده از ابزار 2- point line یک خط رسم کنید و با استفاده از ابزار Virtual Segment Delete tool انتهای خطوط را حذف کنید:

در تصویر زیر، خطوط برخوردها در داخل ناحیه های مستطیلی حذف شده است:

 

 در تصویر زیر، در کنار برخورد خطوط، یک خط رسم شده است:

 در تصویر زیر، خطوط برخورد حذف شده اند:

 در تصویر زیر، ناحیه ها و مسیرهایی که برش لیزری می خورند ر با استفاده از ابزار Smart fill به رنگ قرمز در می آوریم:

در تصویر زیر خطوط اضافی بخش دایره ای را حذف کردیم تا به شکل زیر دست پیدا کنیم که بتوانیم با دستگاه برش لیزری برش بزنیم:

 

 با انجام این تمرین ها، در نهایت شکل ما به صورت زیر در خواهد آمد که می توانیم آن را با استفاده از دستگاه برش لیزری، برش بزنیم:


پس از اینکه شکل ما کامل شد و خواستیم آن را با پسوند ai اکسپورت کنیم، حتما باید شکل خود را از رنگ ها خالی کنیم (برای انجام این کار، مانند گام شماره 6 در این آموزش عمل کنید)؛ در غیر این صورت، وقتی که فایل ai خود را در نرم افزار rdworks وارد می کنیم، لایه ها روی یکدیگر می افتند، و باعث می شود در دستگاه لیزر، مسیرها چندین بار توسط لیزر برش بخورند. یعنی خطوط روی هم افتاده به وجود می آید که لیزر روی آنها چندبار رد می شود و باعث مشکلاتی می شود. اگر بخواهیم این موضوع را تست کنیم، وقتی شکل در نرم افزار rdworks باز شد، با ماوس روی شکل ها کلیک کنید و شکل را درگ کنید تا ببینید که آیا کپی دیگری از آن شکل در زیر آن قرار دارد یا نه.

همچنین توجه کنید که پس از کامل کردن شکل در کورل دراو، باید مقیاس شکل را بزرگتر کنید تا تقریبا عرض آن به 50 سانتیمتر برسد. تا برش های لیزری خیلی ریز نباشند. و تقریبا دو میلی متر فضا بین مستطیل های بسته وجود داشته باشد.

 

برای نظردهی، در سایت عضو شوید یا به آن وارد شوید!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال