به کارگاه ترجمه ی سینا2 خوش آمدید!

تبلیغات شما در اینجا بالا

سلکتورهای ID و Class در CSS

ما تا کنون سلکتورها و اعلان ها(declarations) را به روش های متفاوتی گروه بندی کرده ایم اما  سلکتورهایی که ما استفاده کرده ایم بسیار ساده هستند و تنها به عناصر سند(document) رجوع می کنند.  سلکتورهای عنصر، تا جایی خوب هستند اما زمان هایی پیش می آیند که ما به چیزهای تخصصی تری نیاز پیدا می کنیم. علاوه بر سلکتورهای عنصاصر سند، سلکتورهای ID و class نیز وجود دارند؛ که به ما امکان می دهند تا استایل هایی را به روشی مستقل از عناصر سند انتساب دهیم. از این سلکتورها می توانیم به تنهایی، یا همراه با سلکتورهای عنصر استفاده کنیم.  با این حال ، آنها فقط در صورتی کار می کنند که شما سند خود را به درستی علامت گذاری کرده باشید ، بنابراین استفاده از آنها معمولاً شامل کمی تدبیر و برنامه ریزی است.

 

به عنوان مثال ، فرض کنید شما در حال تهیه سندی هستید که در مورد روشهای کنترل پلوتونیوم بحث می کند. این سند حاوی هشدارهای مختلفی در مورد برخورد بدون خطر با این ماده ی خطرناک است. و ما می خواهیم هر هشدار، به صورت پر رنگ(bold) نشان داده شود تا از دیگر مطالب متمایز شود. اما ما نمی دانیم چه عناصری این هشدارها را تشکیل می دهند. برخی از هشدارها، تماما از پاراگراف تشکیل شده اند، در حالی که دیگر هشدارها می توانند یک مورد واحد در یک لیست طولانی یا بخش کوچکی از یک متن باشند. بنابراین ما نمی توانیم از یک دستور با استفاده از سلکتورهای عنصر، برای اشاره به هشدارها استفاده کنیم. مثلا فرض کنید کدهای زیر را داشته باشیم:

p {
font-weight: bold;
color: red;
}

 با استفاده از کدهای بالا، تمام پاراگراف ها به رنگ قرمز و به صورت bold نشان داده می شوند، نه فقط پاراگراف هایی که شامل هشدارها هستند. ما به یک راه احتیاج داریم تا تنها متنی(text) را انتخاب کنیم که حاوی هشدارها است، نه بیشتر؛ یعنی راهی که تنها عناصر حاوی هشدارها انتخاب شوند. این کار را چگونه انجام می دهید؟ برای انجام این کار، ما استایل هایی را به بخش هایی از سند اعمال می کنیم که به یک روش خاص علامت گذاری شده باشند؛ مستقل از عناصر دیگر. این کار با استفاده از سلکتور کلاس(class) انجام می شود.

!Donate

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات خود را بیان کنید. به سوالات در سریع ترین زمان پاسخ داده خواهد شد.اما به نکات زیر توجه کنید:
1. سعی کنید نظرات شما مرتبط با مقاله ی مورد نظر باشد، در غیر این صورت پاسخ داده نخواهد شد.
2. سوالات خود را به صورت کوتاه بیان کنید و از پرسیدن چند سوال به طور همزمان خودداری کنید.
3. سوال خود را به طور واضح بیان کنید و از کلمات مبهم استفاده نکنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال