به کارگاه ترجمه ی سینا2 خوش آمدید!

تبلیغات شما در اینجا بالا

ویدئوهای آنالوگ چگونه کار می کنند؟

قبل از اینکه ما سیگنال های ویدئوی خود را ایجاد کنیم، خوب است بفهمیم که  تلویزیون های آنالوگ به طور کلی  چگونه کار می کنند. اگر حوصله ی این بخش را ندارید، می توانید بخش تئوری را نادیده بگیرید و مستقیم به سراغ مقاله ی "اتصال آردوینو به تلویزیون در صفحه 131 بروید. اول از همه، ما باید متوجه باشیم که ویدئوی های آنالوگ در اکثر جهات، کاملا با ویدئوهای دیجیتال متفاوت هستند. در این فصل، ما تنها می خواهیم در مورد سیگنال های ویدئوی آنالوگ صحبت کنیم که بتوانیم آن را به ورودی کامپوزیت تلویزیون بخورانیم.

 ممکن است به خاطر داشته باشید روزگاری را که تلویزیون ها بزرگ و سنگین بودند، و صفحه ی نمایش آنها کوچک بود. علت اینکه جعبه های تلویزیون اینقدر بزرگ بودند، این بود که آنها حاوی یک تفنگ الکترونی بودند که با پرتاب الکترون ها به صفحه ی نمایش، تصاویر را ایجاد می کردند. تفنگ الکترونی، به صورت خط به خط یک تصویر را ترسیم می کند. به این معنا که از گوشه ی بالا و سمت چپ صفحه ی نمایش شروع می کند و اولین خط تصویر را ترسیم می کند. در پایان این خط، به سمت چپ می رود و خط دوم را رسم می کند. به این تکنیک، ردیابی افقی  محل تصویر(raster scan) گفته می شود. در تصویر 23، چگونگی کار کردن ردیابی محل تصویر نشان داده شده است. پس از اینکه آخرین خط رسم شد، پرتو الکترونی به بالا برمی گردد و تصویر بعدی را ترسیم می کند.

 (تصویر 23: روش کار کردن ردیاب افقی محل تصویر)

 بسته به استاندارد تلویزیون، این فرایند از 50 تا 60 بار در ثانیه، اتفاق می افتد و این برای ایجاد توهم حرکت تصاویر کافی است. (در حقیقت، اکثر تلویزیون ها برای ترسیم  یک تصویر، یک مکانیزم به نام در هم بافتگی(interlacing) داشتند. اما این موضوع به بحث ما مرتبط نیست.

حرکت دادن پرتو الکترون  از عرض صفحه به تنهایی کافی نیست. زیرا ما باید به طریقی، اطلاعاتی را که می خواهیم رسم کنیم را رمز گذاری(encode) کنیم.  بنابراین، ما باید شدت پرتو الکترون را هنگامی که از صفحه ی نمایش عبور می کند، تغییر دهیم. بر اساس یک واکنش شیمیایی، صفحه ی نمایش تلویزیون وقتی که پرتو تفنگ الکترونی با شدت های مختلف با آن برخورد می کند، به رنگ های متفاوتی در می آید. برای یک سیگنال سیاه و سفید، ما نیاز داریم که ولتاژهای جدول زیر را تولید کنیم.

 ولتاژ 0V مشخص کننده ی سیگنال SYNC است. این سیگنال به تلویزیون می فهماند که یک خط(line) جدید از تصویر شروع شده است. بقیه ی ولتاژها نشان دهنده ی رنگ های مختلف هستند. برای ترسیم یک نقطه ی سفید، ما باید ولتاژ را به 1V تنظیم کنیم. تمام کاری که باید انجام دهیم، این است که یک جفت از ولتاژها را ایجاد کنیم. این کار زیاد هم مشکل نیست، اما متاسفانه آزدوینو تنها پین های آنالوگ ورودی(input) دارد و نمی تواند سیگنال های خروجی(output) آنالوگ را منتشر کند. آردوینو، دست کم به طور مستقیم نمی تواند، اما در بخش بعدی، روش انجام این کار را خواهید آموخت.

!Donate

نوشتن دیدگاه

لطفا نظرات خود را بیان کنید. به سوالات در سریع ترین زمان پاسخ داده خواهد شد.اما به نکات زیر توجه کنید:
1. سعی کنید نظرات شما مرتبط با مقاله ی مورد نظر باشد، در غیر این صورت پاسخ داده نخواهد شد.
2. سوالات خود را به صورت کوتاه بیان کنید و از پرسیدن چند سوال به طور همزمان خودداری کنید.
3. سوال خود را به طور واضح بیان کنید و از کلمات مبهم استفاده نکنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال