مقدمه آموزش جاوا اسکریپت

همون طور که در تصویر بالا می بینید، قصد داریم کتاب Speaking JavaScript رو ترجمه کنیم.


مقدمه

توی فصل اول این کتاب، مقدمات جاوا اسکریپت رو یاد می گیریم. سعی کنید وقتی مطلبی رو مطالعه می کنید، کمی در رابطه با اون فکر کنید و تمرین کنید؛ و بعدش ادامه مطالب رو بخونید. توی این فصل مطالبی در مورد جاوا اسکریپت یاد می گیرد که بهتون کمک می کنه مطالب پیشرفته رو یاد بگیرید.


بررسی جاوا اسکرپیت و اکما اسکریپت

نام رسمی جاوا اسکریپت، اکما اسکریپت هست. شاید بپرسید چرا برای جاوا اسکریپت یه نام دیگه یعنی اکما اسکریپت مشخص شده؟ دلیلش اینه که یه زبان دیگه به نام جاوا وجود داره که نامش مشابه با جاوا اسکریپته. فعلاً از واژه جاوا اسکریپت استفاده می کنیم و برای اشاره دقیق به اون، از عبارت اکما اسکریپت استفاده می کنیم. مثلا وقتی می خواهیم به ورژن های این زبان اشاره کنیم، از واژه اکما اسکریپت استفاده می کنیم. در زمان نوشته شدن این کتاب، نسخه فعلی جاوا اسکریپت، اکما اسکریپت 5 هست و این زبان در حال توسعه است.


 بررسی محبوبیت جاوا اسکریپت

مخترع زبان جاوا اسکریپت، Brendan Eich است. او زبان جاوا اسکریپت را بر اساس زبان های برنامه نویسی زیر ایجاد کرده است:

  • Java
  • Scheme
  • AWK
  • Self
  • Perl
  • Python

جاوا اسکریپت تا قبل از اکما اسکریپت 3، بررسی خطا نداشته. پس علت اینکه وقتی با خطا مواجه می شد، هیچ پیغام خطایی مشاهده نمی کردیم همینه. چون این زبان به خودی خود، نمی تونه خطا ایجاد کنه. اما ویژگی های قدرتمندی داره که این مشکلات رو حل می کنه. جاوا اسکریپت ترکیبی از چند زبون برنامه نویسیه و شیء گرا هست.

برای نظردهی، در سایت عضو شوید یا به آن وارد شوید!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال